Stránky o olomoucké MHD

AKTUALITY

Rok 2008 a 2009

Vážení návštěvníci,
dovolte mi, abych opět, jako každý rok shrnul uběhlý rok. Vzhledem k obnově vozového byl loňský rok, oproti předchozím letem, poněkud skromnější. Je pravdou, že jsme se dočkali třech “nových” tramvají VarioLFR.E, ale ve vozovém parku autobusů k žádné závratné obměně nedošlo. Dopravní podnik převzal pouze jeden dvanáctimetrový a jeden kloubový Solaris. Díky normě Euro IV, kterou splňují, se jedná zatím o nejekologičtější autobusy ve službách DPMO vůbec. V letošním roce bude DP dodán minibus Mave, který měl být dodán ještě loni. Nahradí jeden ze Sorů jezdících na “nemocniční” lince 42.

Oproti nepříliš výrazné (i když ne zanedbatelné) obměně vozového parku byl loňský rok bohatší na nepříjemné události. Již v lednu se na Pražské ulici stala nehoda tramvaje Vario ev.č. 252 s Avií, jejíž řidič projel křižovatku na červenou. Při nehodě byl zraněn řidič Avie a jedna z cestujících v tramvaji. Vario muselo být převezeno do KOS Krnov, aby byl napraven defekt rámu. V červnu se pak stala nehoda, kdy malého chlapce táhla tramvaj několik desítek metrů. Chlapec byl s vážnými zraněními převezen do nemocnice. Jediným pozitivem této nehody je dnes lepší zabezpečení tramvají. Podobné události by se díky mnoha úpravám již neměly dít.

V loňském roce opustila Olomouc historická tramvaj ev.č. 223. Ta byla převezena do Krnova, kde v současnosti podstupuje náročnou rekonstrukci. Do Olomouce se naopak vrátila historická tramvaj ev.č. 16, která byla již delší dobu deponována v Líšeňské vozovně TMB. Po oslavách 110 let MHD v Olomouci se do Brna opět vrátí.

A co nás čeká v novém roce? Již počátkem března by měly být zahájeny poslední dvě etapy rekonstrukce přednádraží. 75 dní bude muset město přežít absolutní absenci tramvajového spojení nádraží s centrem města.
Město také připravuje rekonstrukci dalších úseků tramvajové trati v centru města.
Dále nás čekají příjemné změny. Například v rámci druhé etapy projektu Rozvoj MHD v Olomouci se dočkáme zpřesnění informací o zpoždění, které zajistí tzv. kontrolní body. Zastávky Pionýrská, Pražská a Wolkerova budou nově ve směru do centra osazeny inteligentními označníky. Na hlavním nádraží pak vznikne tzv. hlavní info-bod. Mělo by se jednat o velký panel, kde budou zobrazeny odjezdy linek od všech označníků. Některé označníky na hlavním nádraží by také měly být osazeny oboustrannými panely.
Z hlediska obnovy vozového parku půjde ještě o chudší rok, než byl ten loňský. Vypsané výběrové řízení zajistí nákup pouze dvou krátkých a jednoho kloubového nízkopodlažního autobusu. Obnova vozového parku tramvaji závisí na dotacích.

No a nakonec stojí za zmínku oslava 110 let MHD. Ta se uskuteční v červnu letošního roku. Neměly by chybět jízdy opravenou historickou tramvají ev.č. 223 i s vlečným vozem. Dopravní podnik také připravuje den otevřených dveří. Brány podniku se tak široké veřejnosti otevřou poprvé po deseti letech.

Vážení návštěvníci. Přejeme Vám do nového roku hodně štěstí, zdraví, osobních i profesních úspěchů. 
_

Komentáře

 

Tyto stránky nejsou oficiální prezentací DPMO, a.s.
Copyright © MHD-Olomouc.cz 2004-2020

 

Administrace | E-mail: admin(zavináč)mhd-olomouc.cz

Založeno na Textpattern