Stránky o olomoucké MHD

Tramvajová vozovna a autobusové garáže

Tramvajová vozovna

Vozovna v Koželužské ulici slouží již od počátku tramvajového provozu, který byl zahájen roku 1899. Přes mnohé stavební úpravy a rozšiřování se nepodařilo vozovnu "nafouknout" do potřebných rozměrů, které by odpovídaly počtu tramvají a již dlouhá léta (desítky let) se chybějící prostor vyplňuje odstavným kolejištěm (tzv. Rubik).
Zajíždění a manipulace s vozy na tomto odstavném kolejišti připomíná totiž skládání Rubikovy kostky.
V plánech je vystavění nové vozovny na ulici Rolsberské, kde je pro ni vyhrazeno místo v územním plánu. Bohužel téměř dvě miliardy potřebné na vybudování vozovny a tramvajové tratě k ní je příliš mnoho. Nový areál dopravního podniku by měl poskytnout dostatečně velké prostory pro stání tramvají i autobusů, moderní haly údržby a myčku. Tramvaje se v současnosti myjí pouze ručně.
Kdy však začne výstavba areálu zatím není známo. Starší plány počítaly s dokončením v roce 2013. Namísto nové vozovny však v současné době probíhají plány na výstavbu nového odstavného kolejiště v blízkosti hlavního nádraží. Přesněji nedaleko tramvajové smyčky Fibichova.
vozovna

Odstavné kolejiště "Rubik"

Odstavné kolejiště Rubik již od 70. let minulého století pomáhá doplňovat chybějící kapacitu tramvajové vozovny pro odstavování tramvají.
Rubik vznikl na místě několika zbořených starých domů mezi ulicemi Kačení a Koželužská. Sestává celkem ze sedmi kolejí různé délky a manipulace s tramvajemi při zajíždění opravdu někdy může svou náročností připomínat sestavování Rubikovy kostky.
rubikrubik

Odstavná kolej v Sokolské ulici

Odstavná kolej v Sokolské ulici u tramvajové vozovny byla vybudována již v 60. letech minulého století, avšak po rozšíření odstavného kolejiště Rubik v roce 1989 byla odpojena a nadále nevyužívána. To se změnilo až v prosinci roku 2008, kdy byla kolej znovu zapojena a postupně se na ní tramvaje vrátily. Důvodem znovuzapojení nebyl paradoxně vyšší počet tramvají, ale jejich větší délka, která vyvolala nutnost hledat další možnosti odstavení tramvají.
Kapacita koleje v Sokolské ulici dovoluje odstavit zde šest vozů T3 a je chráněna kamerovým systémem.
sokolskasokolskasokolska

Smyčka Nová Ulice

Dlouho očekávaná stavba nové tramvajové tratě na Nové Sady vyvolala nutnost nákupu čtrnácti nových oboustranných tramvají. Dlouhodobý problém nedostatečné kapacity olomoucké tramvajové vozovny však neumožnil deponovat všechny tramvaje přímo ve vozovně, ani blízkých odstavištích (Rubik, Sokolská ulice) a bylo proto nutné najít další.
V roce 2013 tak bylo přistoupeno k oplocení tramvajové smyčky Nová Ulice tak, aby odstavování mohlo probíhat zde bez hrozby poškození vozidel vandaly.
V průběhu letních měsíců roku 2013 tak byla smyčka oplocena a osazena kamerovým systémem. Prvních osm vozů pro novou trať bylo ještě možné deponovat přímo ve vozovně (část vozů vyřazena, část dočasně deponována v Krnově), každý další vůz však byl již nadpočetný. Proto se od dodání devátého vozu odstavují tramvaje i na smyčce Nová Ulice. Nejsou zde však odstavovány nové vozy určené pro novou trať, ale vozy provozované na lince č. 6.
NU2013NU2013NU2013NU2013NU2013NU2013


Autobusové garáže

Současné autobusové garáže vznikly v roce 1971, kdy již dávno nedostačovaly garáže a plocha u tramvajové vozovny.
Plocha pro odstavování autobusů, diagnostika a STK jsou umístěny nedaleko centra, na ulici Dolní hejčínské, kousek od autobusové zastávky Ladova.
Stejně jako vozovna tramvají, i garáže autobusů jsou velmi stísněné, proto zde nalezneme jen malé prostory údržby, které velikostí nedostačují. Dílna je navíc umístěna v tramvajové vozovně.
V současné době je stále v projednávání nová vozovna DPMO, a.s., ve které by neměla chybět ani dostatečně veliká odstavná plocha pro autobusy, odpovídající prostory pro údržbu a diagnostiku a moderní myčka.
garaze


Vozovna a garáže na mapě Olomouce:

Zobrazit místo Vozovna a garáže DPMO, a. s. na větší mapě

 

Tyto stránky nejsou oficiální prezentací DPMO, a.s.
Copyright © MHD-Olomouc.cz 2004-2017

 

Administrace | E-mail: admin(zavináč)mhd-olomouc.cz

Založeno na Textpattern