Stránky o olomoucké MHD

Inteligentní zastávky

Síť inteligentních zastávek a preference MHD byla v Olomouci spuštěna počátkem roku 2006. Projekt "Rozvoj MHD v Olomouci", do kterého spadá i vybavení 21 zastávek 51 digitálními označníky byl financován z velké části z fondů Evropské unie. Náklady na tento projekt, včetně pořízení 3 NP tramvají Trio a dovybavení vozů MHD vnitřními i vnějšími digitálními panely, činily více jak 210 milionů korun. Ze zdrojů EU bylo z této částky uhrazeno asi 132 milionů korun.
Označníky zastávek na těchto zastávkách jsou v majetku města Olomouce.
V současnosti v Olomouci funguje již 54 označníků na 24 zastávkách MHD. Tři označníky na zastávkách Pionýrská, Wolkerova a Pražská, vlastní přímo dopravní podnik, jelikož byly pořízeny mimo výše uvedený projekt.
Všechny digitální panely vyrobila společnost JKZ Olomouc, která mimo jiné vyrábí například vnitřní informační vozový systém, nebo označovače jízdenek.

Které zastávky jsou inteligentní zjistíte na stránce přehledu zastávek v zóně 71.

panel

Jak to funguje u inteligentní zastávky


Všechny vozy jsou vybaveny radiomodemem, který při odbavení zastávky (pokyn řidiče k zavření dveří) vyšle signál o odbavení zastávky označníku na této zastávce. Po tom, co označník přijetí signálu o odbavení zastávky se na displeji právě odbavené zastávky vymaže daný spoj.
Označník následně předá informaci dalším inteligentním zastávkám na trase linky, kde se
případně aktualizuje čas odjezdu a prostřednitcvím tzv. centrálního bodu na Svatém Kopečku centrálnímu dispečinku.

V případě, kdy selže komunikace s vozidlem, zobrazuje označník informace z nahraného jízdního řádu, jelikož jízdní řády, informace o výlukách, nebo informace o aktuálním dění v MHD je možné nahrávat do panelů
přímo z centrálního dispečinku DPMO.

Jak to funguje u "neinteligentní" zastávky


Systém dokáže pracovat podobně i u zastávky, která není inteligentní. Radiomodem po odbavení zastávky vydá signál přímo na centrální bod, který informaci o odbavení zastávky předá dalším inteligentním zastávkám na trase linky.

 

Tyto stránky nejsou oficiální prezentací DPMO, a.s.
Copyright © MHD-Olomouc.cz 2004-2020

 

Administrace | E-mail: admin(zavináč)mhd-olomouc.cz

Založeno na Textpattern